Ако хората спазваха ритъма на небесните светила нямаше да има толкова дебели и болни
(Част 1)Умението и знанието как да се храним в хармония с небесните светила е нещо изключително ценно, но много малко хора са склонни да повярват, че Слънцето и Луната имат пряко отношение към културата ни на хранене. Ако си направим усилието да съблюдаваме движението на Слънцето през деня и това на Луната и нейните 4 фази и да живеем в хармония с тях ще си спестим много неприятности, свързани с излишното тегло и с лошото храносмилане, ще подобрим здравето, самочувствието и външния вид, ще забавим процеса на остаряване.
Освен лоши храни има и храни, които не са приети в правилното време или не са приготвени правилно. Слънцето и Луната, тяхното месторазположение на небосклона, гарантират най-пълноценното и ефективното им усвояване, но само при условие, че ядем тогава, когато трябва. Нужно е знание, дисциплина и последователност. Всичко е просто и много логично.
Според ведическото учение, 24-часовото денонощие е разделено на 12 двучасови фази, в които се редуват една след друга трите гуни - вата, пита и кафа. За тези, които не са запознати какво представляват вата, пита и кафа ще обясня на кратко, че това е нещо като настройка, нагласа, настроение, енергийни вибрации, които носят своите характерни черти и оказват влияние върху земния живот. Те са проявени в цялостното съществуване на Земята и Вселена, в живите същества и неживите предмети, в различните видове дейностите. Те, наравнос Времето са причина за съществуването, за многообразитео му, за създаването, растежа и промените, за унищожението и смъртта. В нашите тела те се проявяват като нещо, което се нарича темперамент, характер, конституция.
В рамките на денонощието трите свойства се редуват последователно на два часа.След вата идва два часа пита, после два часа кафа и така в безкраен кръговрат. Всяко настроение оказва силно влияние върху съответния двучасов период и го прави подходящ или неподходящ за определен вид човешка дейност. От списъка, който давам по-долу може би ще забележит, че само пита-периодите (през деня) са подходящи за хранене. Ако похапваме по друго време има опасност храната да не се усвоява оптимално. Характерно за пита свойствата е изгарянето, топлината, активността, разграждането. Все неща важни при едно добро и пълноценно храносмилане.
Често хората не спазват режим на хранене, ядат безразборно, когато се сетят, ядат от нерви или от скука. Това е ужасно, защото по този начин натоварват хрансомилателната си система излишно, объркват я, карат я да изпълнява задачи, за които тя не е готова. Познавам хора, за които смисълът на живота едва ли не е да похапнат и да е вкусно и ако може по 24 часа в денонощието, нон стоп. После са много изненадани, учудени и направо обидени на съдбата и природата, че нямат фигура на Клаудия Шифър и здравето им създава проблеми.
Всъщност природата си знае работата и се е погрижила за всичко, до най-последната дреболия. Ето как например ведическото учение и индийската традиционна медицина Аюреведа обясняват дневния ритъм, свързвайки го с трите гуни и най-благоприятните дейности в дадения 2-часов преиод:
От 4.00 да 6.00 ч - вата период. Ставане, поздрав на слънцето, утринна ведрина, пранаяма, медитация, молитва.
От 6.00 до 8.00 ч. - пита период. Времето е подходящо за закуска, тъй като огънят на питата спомага храносмилането и пълноценното усвояване на хранителни вещества.
От 8.00 да 10.00 ч - кафа период. Време за почивка след храненето. Препоръчват се спокойни дейности, които не са свързани с движение преместване и пр. Това е времето за интелектуални занимания, когато можете да четете, за слушате музика или лекции, да усвоявате знания, да трупате мъдрост.
От 10.00 до 12.00 - вата преиод . Време за активна физическа дейност, за придвижване от едно място на друго, за физически упражнения, спорт, танци, състезания, за срещи, разговори и преговори, за общуване със света.
От 12.00 до 14.00 - пита период. Време за обяд. Сега храната се усвоява най-добре, защото в тези часове на денонощието огънят на храносмилането е най-силен.
От 14.00 до 16.00 - кафа период. Време за почивка, следобедна дрямка или за спокойни дейности, които не изискват физическо усилие или движение.
От 16.00 до 18.00 - вата преиод. Отново време за комуникация, придвижване и активна физическа дейност.
От 18.00 до 20.00 ч. - пита период. Време за вечеря.
От 20.00 до 22.00 ч - кафа период. Време за отдих и подготовка за сън. Това са най-подходящите часове за заспиване. Ако си лягате след 22.00 сънят ви няма да има такъв благотворен ефект върху организма ви и почивката и възстановяването на тялото и най-вече на психиката ви няма да бъдат пълноценни.
От 22.00 до 0.00 - вата период. Време за сън. Точно и само между тези часове се отделя хормонът на растежа, който е от изключителна важност за децата и подрастващите. От това дали спим или будуваме по това време зависи как ще изглеждаме на другия - дали ще имаме свеж отпочинал и младолик вид, или ще се събудим с "пясък в очите" и подпухнали клепачи.
От 0.00 до 2.00 - пита период. Често хората, които спят леко се будят по това време на денонощието. Периодът е енергийно силно наситен и между 0.00 и 1.00 ч. са отворени много енергийни канали. По това време се осъществява контакт с отвъдното. Не случайно много магии и заклинания се правят в полунощ. От 1.00 до 2.00 периодът е подходящ за зачатие на дете, защото между тези часове влиянието на Луната е най сило, а пита дошата дава енергия на спермата и семенната течност да изпълнят мисията си.
От 2.00 до 4.00 - кафа период. Време за сън, медитация или молитва.
Вероятно сте забелязали, че периодите от дневния ритъм , в които е благоприятно да се приема храна са три. Те съвпадат малко или много с традиционното време, по което и до ден днешен хората се хранят.
Освен дневният ритъм и редуването на трите гуни, важня роля в храненето на всяко живо същество на Земята играе Слънцето. Докато Луната стимулира процесите на растежа и регенерацията на душата и психиката, Слънцето и слънчевата енергия се грижат за изгарянето и усвояването на хранителните продукти, които постъпват в тялото ни, за превръщането им в жизнена енергия.Слънцето ни дава тласък да бъдем активни, да действаме, да съзидаваме.
Да ставаме от сън по време, когато Слънцето изгрява или малко преди това е най-доброто, което можем да направим за себе си. Ранните часове на деня са наситени с прана и положителни вибрации, които ни издигат нагоре и ни зареждат енергийно със сили, целеустременост, воля и издържливост.
Сутринта е време, когато огранизмът отделя и се чисти, затова не е нужно на всяка цена да закусваме обилно . Свеж или сушен разкиснат плод, топла каша от семена или ядки ще даде нужната енергия на тялото ни и едновременно с това ще стимулира процесите на отделяне и изчистване. Хубаво е закуската да е сладка, но без да включва бяла захар, шоколад и изкуствени подсладители. Има естествени сладки продукти, които енергетизират и се усвояват лесно от организма без да дават вреден ефект - като например мед, плодове, фруктова или черна захар. Когато ядете сутрин, храната се превръща в по-голяамата си част в чиста енергия и не се трупа по тялото под формата на мазнини и целулит. Това се дължи до голяма степен на слънчевата посока - нагоре, към въздигане и растеж, а не към утаяване и натрупване.
Недопустимо е обаче сутрин да ядете белтъчини - яйца, месо, бекон, риби, гъби, консерви, твърди сирена и кашкавал, гъби, а също, чушки, патладжани, бобови храни, много пикантни и подправени ястия, сладкиши със захар, бисквити, торти. Те не се усвояват добре, защото огънят на слънцето все още не е достатъчно силен. Оставете изброените храни за обедно време, когато слънцето е високо над хоризонта и силата му е максимална. Тогава нашето храносмилането е най-мощно и е в състояние да се справи с тежко смилаемите продукти. Желателно е да консумирате хляб и тестени изделия също по обедно време. Но ако ядете на закуска сандвич, тост или филийка намазана с мед масло или мармалад няма да е чак такава трагедия.
Една френска поговорка казва "Изяжте закуската сам, обяда споделете с приятел, а вечерята оставете на врага!" За първите две твърдения не съм сувсем съгласна.. Но ако можете да си легнете без да вечерята, ще почувствате за какво точно става дума. В днешно време обаче за много хора основното и обилно хранене е на вечеря, когато се върнат след работа и седнат пред телевизора. Те смята, че щом са се хранили оскъдно през деня (тъй като са били служебно анагажирани и не им е останало време) им се полага да си похапнат вечер здравата. На трапезата се поднасят одьоври, първо, второ и трето, меса, теста сладкиши и пр. За съжаление обаче Слънцето е вече ослабено, върви надолу към залез или се е скрило зад хоризонта. Огънят, който спомага храносмилането липсва. Храната която поемаме не се превръща в жизнена енергия, а в излишни тлъстини и ако е нечиста в токсини. Затова едно от най-вазните правила за здравословно хранене и превенция от затлъстяване е:
След залез слънце не се яде нищо!
Който се постарае да спазва редовно това малко правило ще постигне голям успех в борбата с излишното тегло. От самосебе си се разбира, че вечерните и среднощните гощавки след 20.00 часа са не само нежелателни, но и вредни. Те не само ще деформират фигурата ви, ще предизвикат чувство за тежест, болки и газове в стомаха и червата, но също ще ускорят процеса на остаряването, ще се отрязят на кожата и на добрия ви вид. Нощем стомахът трябва да почива, да спи, а не да мели обилната късна вечеря. При системна злоупотреба и среднощно плюскане може да се стигне дори да болестни състояния.
В зависисмост от сезона и часовия пояс, след залеза на Слънцето настъпва царството на Луната. Кравето мляко се смята за основната Лунна храна. Ако толкова силно и непоносимо изпитвате глад след свечеряване можете да изпиете чаша прясно мляко. То задължително се разрежда с вода в пропорция 1:1. Можете да добавите мед, но не в горещо, а в разхладено мляко. ( Избягвайте да слагате мед в горещи течности. Запомнете: Така убивате ценните му съставки. Термичната обработка разваля меда и на енергийно ниво, като от сатвичен продукт го превръща в тамасичен.) Към млякото можете да добавите още канела или шафран, в зависимост от вашата телесна конституция. Тази рецепта се препоръчва за хора, които имат проблеми със заспиването или със спокойния сън.
Важно е да запомните, че ако сте възрастен (в смисъл пораснал, вече не сте дете) човек не бива да пиете прясно мляко през деня. То не се усвоява от организма, защото Луната я няма. Тогава млякото може да предизвика болки, стомашно-чревни неразположения, алергии.
В следващата статия ще стане дума как Луната и нейното придвижване в различните знаци на зодиака оказват влияние върху храненето ни.